Bár az ország most a Boris ciklon okozta esőzésekkel küzd, a nyári időjárás rendkívül száraz volt, ami a mezőgazdasági terméshozamok csökkenéséhez vezetett. A szakértők figyelmeztetnek, hogy októbertől drasztikus áremelkedés várható az élelmiszerek piacán, különösen a zöldségek és a tejtermékek esetében.
Őszi áremelkedés:
A Blikk jelentése szerint már szeptemberben megugrott a liszt és a pékáruk ára, augusztusban pedig a zöldségek ára átlagosan 7%-kal emelkedett. A paradicsom ára például 58%-kal volt magasabb, mint az előző évben, míg az uborka 40%-kal, a zöldpaprika pedig 37%-kal drágult. Az emberek emiatt kevesebb zöldséget vásárolnak, ahogy egy vásárló is jelezte, hogy már nem engedheti meg magának a karfiolt.
Bár a hivatalos inflációs adat Magyarországon csökkent az elmúlt hónapokban – augusztusban 3,7%-os emelkedést jelentett a Központi Statisztikai Hivatal –, ez csak az átlagot tükrözi. Az alapvető élelmiszerek és szolgáltatások árai jóval magasabb tempóban emelkedtek, ami különösen a mindennapi kiadásokat terheli.
A tejtermékek és hal drágulása:
Raskó György mezőgazdasági szakértő szerint a tejtermékek is drágulni fognak, mivel a meleg nyár csökkentette a tejtermelést, és az alacsonyabb zsírtartalom is közrejátszik. Bár az EU-ban a vaj ára 66%-kal magasabb lett, Magyarországon egyelőre kisebb mértékű áremelkedés várható a tejtermékek esetében, beleértve a sajtokat és a tejfölt.
Mindezek mellett, a halállomány is megszenvedte a nyári forróságot, ám a halak ára csak enyhén emelkedik a következő hetekben, mondta az RTL Klub híradása alapján Ferenc Lévai, a Tejtermelők Tanácsának szóvivője.