2024 szeptemberében újabb fordulatot vett a Spar Magyarország és a magyar kormány közötti jogi vita, amikor a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) bejelentette, hogy ismételten vizsgálatot indít a kiskereskedelmi lánc ellen. A vizsgálat célja annak ellenőrzése, hogy a Spar betartotta-e a korábbi, 2020-ban vállalt kötelezettségeit, amelyek között szerepelt egy új beszállítói rendszer kiépítése, a magyar kis- és középvállalkozásokkal való együttműködés erősítése, valamint új munkahelyek teremtése. A GVH azt vizsgálja, hogy a Spar ezeket az intézkedéseket maradéktalanul és időben teljesítette-e.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Bíróság 2022-ben úgy döntött, hogy a magyar kormány által bevezetett élelmiszerár-sapkák torzítják a szabad piaci versenyt, ami különösen a Spar és a kormány közötti konfliktushoz vezetett. A magyar legfelsőbb bíróság a vitát az Európai Bíróság elé terjesztette, amely a magyar kormány intézkedését a verseny szempontjából problémásnak találta.
A döntést követően Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatón elmondta, hogy „Brüsszel a nyerészkedő multik oldalára állt”, és a kormány továbbra is kiáll a magyar családok támogatása mellett. Márton Nagy gazdasági miniszter is kritizálta a bírósági döntést, mondván, hogy az a nagyvállalatok érdekeit védi a magyar fogyasztók rovására.
Eközben a magyar élelmiszerárak az elmúlt hat év során megduplázódtak, és a 2024-es évet tekintve Magyarország az egyik legmagasabb élelmiszerár-emelkedést mutatja az Európai Unióban. Az RTL jelentése szerint olyan alapvető élelmiszerek, mint a liszt, cukor és napraforgóolaj, jelentősen megdrágultak, különösen az árstopok eltörlése után. Az Agrárszektor.hu hozzáteszi, hogy a globális inflációs nyomás és a magyar kormány gazdasági intézkedései egyaránt hozzájárultak a drasztikus áremelkedéshez.
Ez a jogi vita, valamint a Spar és a kormány közötti konfliktus továbbra is erős visszhangot kelt a magyar közéletben, különösen az élelmiszerárak emelkedésével kapcsolatos aggodalmak fényében.